• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

21 kwietnia 2023

Czy wiecie, że w najbliższą sobotę - 22 kwietnia obchodzić będziemy kolejne eko-święto – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI!? Święto to już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych.

Dzień Ziemi to międzynarodowy akcent, który ma nam wszystkim przypominać, że wspólnie ponosimy odpowiedzialność za planetę i codzienne eko-zachowania powinny stać się naszymi nawykami.

INFORMACJA MASTER TYCHY

 

Każdy z nas może wnieść swoją cegiełkę w ochronę środowiska np. poprzez segregowanie domowych odpadów. Opiera się ono na gromadzeniu surowców wtórnych w przeznaczonych specjalnie do tego celu kolorowych pojemnikach, czy workach. Co ważne – przy segregacji powinniśmy pamiętać o zgniataniu kartonów, butelek plastikowych, puszek itp. tak posegregowane odpady zajmują o wiele mniej miejsca!

 

Istotne jest również, aby zastanowić się nad rozsądnym zarządzaniem zasobami naturalnymi, aby jak najmniej odpadów trafiało na składowiska. Dzień Ziemi został ustanowiony w celu promowania korzyści jakie niesie ze sobą odzyskiwanie surowców, powtórne ich wykorzystanie i przywrócenie do gospodarki jako cennego surowca.

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze gospodarstwa domowe są „prywatnymi fabrykami śmieci”. Dbałość o nasze otoczenie, racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych, zmiana przyzwyczajeń oraz świadome robienie zakupów powinno stać się codziennością. Łatwiej, bowiem ograniczać ilość powstających odpadów, niż zmagać się z nimi w późniejszym czasie. Powinniśmy unikać nabywania zbędnych przedmiotów, opakowań i rzeczy jednorazowego użytku. Nawet najlepiej opracowane zasady gospodarowania odpadami, nie będą efektywne bez społecznego zaangażowania. Kto bowiem zdaje sobie sprawę z faktu, że szklane opakowania nie ulegają rozkładowi, tworzywa sztuczne potrzebują na to od 500 do 1000 lat, puszki po konserwach aż 10 lat?

 

MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. od 2022 r. realizuje kampanię edukacyjną pn. „TRZY PROSTE ZASADY – ograniczaj, użyj ponownie i odzyskuj odpady”, której podstawowym założeniem jest minimalizowanie wytwarzania odpadów, jako eko-postawa: „Nie wytwarzaj odpadów, ogranicz ich generowanie do minimum”. Bardzo ważne jest wzmocnienie pozytywnych wzorców zachowań i postaw wobec środowiska i wpływu na otaczające środowisko wśród lokalnej społeczności, poprzez popularyzację zasady 3R: „Reduce, Reuse, Recycling” czyli „Ograniczajmy produkcję odpadów – Używajmy wielokrotnie – Odzyskujmy”.  

Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne eko-problemy, podjąć temat dotyczący działań na rzecz poprawy środowiska życia, jednak warto samemu wykonać choć drobny gest i zrealizować postawione sobie eko-wyzwania.

 

Narodziny ruchu ekologicznego – krótka historia

 

Ustanowienie Dnia Ziemi zostało zaproponowane pod koniec lat 60-tych XX wieku, przez senatora Partii Demokratycznej rządu Stanów Zjednoczonych Gaylorda Nelsona, któremu nie była obojętna degradacja środowiska naturalnego, zwłaszcza problem z masowymi wyciekami ropy u wybrzeża Kalifornii. Jego koncepcja trafiła na podatny grunt - udało się połączyć energię studenckich protestów wolnościowych ze świadomością zanieczyszczeń wody i powietrza, domagając się od rządu reakcji na problemy ekologiczne.

 

Pierwszy dzień Ziemi, 22.04.1970 r, zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat. Na jednym placu w Waszyngtonie zgromadziło się 200 tys. ludzi, a na ulice miast całego kraju wyszło 20 milionów ludzi domagających się troski o środowisko: walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia.

Uznaje się, że tego dnia właśnie narodził się ruch ekologiczny, trwający po dzień dzisiejszy. Nieprzerwane protesty i apele ekologicznych aktywistów sprawiły, iż politycy musieli zająć się po raz pierwszy w historii globalnie tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy, tematami jak czystość wód, powietrza i energią.

 

Żądania ruchu ekologicznego przyniosły konkretne efekty, m.in.: uchwalono pierwsze ustawy chroniące środowisko: Clean Water Act i Clean Air Act, powstała państwowa instytucja zajmująca się monitorowaniem zanieczyszczeń.

Koncepcja Dnia Ziemi poruszana była również w innych krajach, jednak dopiero w 1990 r. zyskała wymiar globalny, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro.

Międzynarodowy Dzień Ziemi obecnie obchodzony jest w aż 192 państwach i koordynuje go organizacja non-profit EARTHDAY.ORG.

 

W 2023 roku główne tematy Dnia Ziemi skupiać się będą na eko-budownictwie, energetyce i transporcie.

Jeżeli chodzi o budownictwo odpowiada ono za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie, dlatego przy tej okazji promowane jest wprowadzanie tzw. efektywności energetycznej czyli różnych rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła, a co za tym idzie redukcję emisji.  

Dzień Ziemi jest okazją by rozmawiać o polityce energetyczneji promować nowoczesne rozwiązania, które są najbardziej przyjazne środowisku jak elektrownie słoneczne, wiatrowe czy geotermalne.

Przy okazji Dnia Ziemi w sferze transportu warto mówić o tym co każdy człowiek może zrobić by podróżować ekologicznie i co mogą zrobić władze miast i państw by poprawić swoją politykę transportową.

 

Więcej informacji na temat segregacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej poświęconej EKO-EDUKACJI:

www.ekomaster.tychy.pl

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov