2020-02-27
W zakładce "Aktualności" na stronie internetowej: gis.gov.pl znajdują się komunikaty i informacje Głównego Inspektora Sanitarnego na temat koronawirusa SARS-CoV-2.
2020-02-24
Informacje o zaplanowanych transmisjach umieszczane są na stronie internetowej www.ledziny.pl w zakładce aktualności oraz w zakładce nagrania z pracy Rady Miasta. Transmisja na żywo dostępna jest w godzinach trwania Sesji oraz Sesji Nadzwyczajnych Rady Miasta Lędziny
2020-05-19
Rusza siódma edycja Budżetu Obywatelskiego Lędzin. Od 1 czerwca będzie można składać propozycje projektów. Okres ich przyjmowania potrwa do 30 czerwca. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich lędzinianie mają do wykorzystania łączną kwotę 250 000 zł.
2020-06-01
Wniosek ze swoją propozycją projektu dotyczącą dowolnego okręgu złożyć może każdy pełnoletni mieszkaniec Lędzin w terminie od 1 do 30 czerwca. Zrobić to można na dwa sposoby: osobiście - w kancelarii ogólnej urzędu miasta lub w Punkcie Obsługi Mieszkańców oraz korespondencyjnie - na adres urzędu miasta (ul. Lędzińska 55, 43-143 Lędziny, z adnotacją na kopercie: „Budżet Obywatelski”). Formularze zgłoszeniowe dostępne są w Punkcie Obsługi Mieszkańca w urzędzie miasta oraz na stronie internetowej urzędu miasta.
2020-02-17
DLA WYBORÓW PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
2017-02-17
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu zachęca do wzięcia udziału w tworzeniu Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa. Kliknij aby dowiedzieć się więcej.
2020-02-24
Dziesięciu radnych nie poparło realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa łącznika drogowego od ul. Pokoju do ul. Lędzińskiej w Lędzinach”, jako pierwszego etapu budowy łącznika od osiedla Centrum do węzła drogowego "Olszyce". W związku z powyższym gmina Lędziny nie otrzyma dofinansowania w wysokości około 4,3 mln zł na realizację tego zadania.
2020-01-01
Co zyskasz dzięki e-recepcie? jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce
2020-05-12
Przedmiotem przetargu jest sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Pogodnej, oznaczonej jako działka numer 3463/257 o powierzchni 0,1673 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 168 000,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w dniu 19 czerwca 2020 r. o godz. 10.00 w sali 013 Urzędu Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2018-02-12
Przedmiotem oferty jest przeznaczona na sprzedaż gminna nieruchomość gruntowa objęta granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, położona w mieście Lędziny o powierzchni 2,9050 ha.
2020-05-08
Przedmiotem przetargu będzie sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Lędzińskiej, oznaczonej jako działki o numerach 210/22 o powierzchni 1,9749 ha, 212/22 o powierzchni 0,0321 ha i 214/22 o powierzchni 0,8980 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 3 200 000,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w pierwszej połowie września 2020 r. w Urzędzie Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2020-05-18
Przedmiotem przetargu jest sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Poziomkowej, oznaczonej jako działka numer 3462/257 o powierzchni 0,1473 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 146 000,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w dniu 19 czerwca 2020 r. o godz. 11.30 w sali 013 Urzędu Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2020-05-29
Przedmiotem przetargu jest sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Grunwaldzkiej (bocznej), oznaczonej jako działka numer 3352/291 o powierzchni 0,1120 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 83 600,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w dniu 29 czerwca 2020 r. o godz. 10.00 w sali 013 Urzędu Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2020-05-29
Przedmiotem przetargu jest sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Grunwaldzkiej (bocznej), oznaczonej jako działka numer 3353/291 o powierzchni 0,1184 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 99 750,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w dniu 29 czerwca 2020 r. o godz. 11.30 w sali 013 Urzędu Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2015-12-14
Zainteresowanych nabyciem atrakcyjnej nieruchomości na terenie Miasta Lędziny zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Gminy.

O lotach gołębi pocztowych i ich hodowcach

2019-10-30

O lotach gołębi pocztowych i ich hodowcach ze Stanisławem Miczkiem – Prezesem Zarządu Oddziału PZHGP Lędziny i Jerzym Drabikiem – Sekretarzem, rozmawiali pracownicy Urzędu Miasta z Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji, Kultury, Sportu, Funduszy Europejskich i Współpracy w Lędzinach.

Kiedy rozpoczęła się Panów pasja związana z hodowlą gołębi pocztowych?

Do gołębi trzeba mieć serce, ale trzeba też umieć wygrywać ale i przegrywać z klasą. Gołębiarstwem interesujemy się praktycznie od dziecka. Za naszych czasów młodzież szkolna nie miała zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o formy spędzania czasu wolnego. Swój czas po lekcjach inwestowaliśmy w pomoc rodzicom w gospodarstwie oraz zajmowanie się zwierzętami domowymi. Szczególnie upodobaliśmy sobie gołębie, które były hodowane przez członków naszych rodzin i tak się rozpoczęła nasza przygoda z gołębiarstwem. Po latach młodzieńczych zdecydowaliśmy się rozwijać nasze hobby i wstąpiliśmy oficjalnie do Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Zaczęliśmy rozwijać skrzydła własne
i naszych ptasich podopiecznych. Obecnie utrzymujemy około 80 sztuk gołębi lotnych, a siedziba,
w której działamy została wybudowana i ukończona w 1980 r. na terenie kółka rolniczego w Lędzinach.

 

 

Kiedy organizowane są loty?

Loty gołębi organizowane są od maja do września, w tym samym czasie prowadzone jest współzawodnictwo o mistrzostwo sekcji, oddziału, okręgu i Polski. Zdobycie Pucharów Mistrzów zależy od bardzo wielu wypadkowych i też trochę od szczęścia. W 2019 roku wyniki w naszej sekcji uplasowały się następująco:

 

Współzawodnictwo tradycyjne w lotach gołębi dorosłych:

  1. Drabik Jerzy – Mistrz
  2. Stanisław Miczek - I Wicemistrz
  3. Rajmund Kawała - II Wicemistrz

Współzawodnictwo w lotach gołębi młodych:

  1. Ryszard Smuda – Mistrz
  2. Drabik Jerzy – I Wicemistrz
  3. Łukasz Janiszewski – II Wicemistrz

 

Którzy hodowcy najbardziej wyróżnili się od czasu powstania Państwa Oddziału?

Historia hodowli gołębi pocztowych w Lędzinach rozpoczęła się w październiku 1956 roku poprzez założenie sekcji Lędziny przez trzech kolegów: Dietera Pojdę, Alfonsa Kajdasza i Pawła Soblika.

 

Jeśli chodzi o osiągnięcia sportowe naszych członków to wielu z nich odnosi sukcesy i bardzo często figuruje na listach mistrzostw. Wyróżniający się hodowcy w historii naszego Oddziału to mistrzowie:

 

Paruch Józef

Konieczny Feliks

Sekuła Paweł

Hachuła Franciszek

Kolonko Teodor

Kuźnik Alfred

Kuźnik Robert

Smuda Józef

Dolina Franciszek

Burek Jan

Kielesz Jan

 

 

Jaka jest średnia prędkość przelotu gołębia i jakie dystanse pokonują gołębie w wyścigach?

Gołębie są komisyjnie wkładane w punktach wkładań do specjalnych kabin transportowych
i wywożone w różne miejscowości od 100 do nawet 1050 kilometrów od swoich domów. Tam następuje wspólne wypuszczenie i powrót do gołębnika. Prędkości lotu mogą być bardzo duże nawet ponad 100 km/h i zależą głównie od pogody panującej na trasie lotu. Często mały gołąbek musi się uporać z wieloma przeciwnościami jak deszcz, zimno, upał, przeciwny wiatr, ptaki drapieżne, koty itp. a często na jego drodze staje człowiek – nieuczciwy łapacz, który wykorzystuje głód i pragnienie gołąbka aby potem móc go więzić i nim kupczyć.

 

Każdy wysłany na lot gołąb posiada obrączkę z kodem elektronicznym i jest rejestrowany po przylocie przez specjalną antenę elektroniczną. Odległość od gołębnika każdego z hodowców jest dokładnie zmierzona do miejsca wypuszczenia. Na tej podstawie obliczana jest prędkość dla każdego gołębia
i ustalana kolejność przylotu.

 

Czym jest dla Panów hodowla gołębi?

Hodowla gołębi lotnych jest sposobem na oderwanie się od codzienności oraz relaksem po pracy. Uczy szacunku do zwierząt, odpowiedzialności, wytrwałości i punktualności. Nierzadko jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z pewnych planów czy wyjazdów rodzinnych ponieważ musimy dbać o dobro naszych skrzydlatych podopiecznych.

 

Być może ten artykuł o hodowcach gołębi lotnych w naszej gminie przyczyni się do zmiany poglądu mieszkańców na temat hodowców gołębi, o których często ma się wyobrażenie jako o dorosłych chłopcach, którzy marnują czas i pieniądze dla zwykłych ptaków.

 

Gołąb, to ptak osobliwy i wyjątkowy, który posiada niebywały dar orientacji, zawsze wraca do swojego domu a przy tym ma niemal zdolności Herkulesa. Aby gołąb pocztowy mógł wrócił do domu jego właściciel musi skrupulatnie i rzetelnie o niego dbać. Hodowla gołębi pocztowych to pasjonujące
i szlachetne hobby, którym zajmują się ludzie na całym świecie, niezależnie od wieku, zawodu czy wykształcenia. Wszyscy hodowcy mają ze sobą świetny kontakt, bez względu na wykonywany zawód czy status społeczny, łączy ich miłość do skrzydlatych przyjaciół i rywalizacja sportowa.

 

 

Czy hodowla gołębi jest kosztowna?

Hodowla gołębi to dość kosztowne hobby. Na koszty składają się między innymi: składki do Oddziału z których opłacony jest transport gołębi na loty (14-15 lotów od 100 do 10500 km), nagrody, utrzymanie oddziału, zakup obrączek rodowych i elektronicznych, karma specjalistyczna składająca się często z kilkunastu rodzajów rzadkich nasion przeznaczona na różne okresy, szczepionki, lekarstwa oraz cała gama suplementów i dodatków, do tego dochodzi gołębnik z wyposażeniem czy elektroniczny system do odnotowywania przylotu gołębi.

 

Mocniejsze sztuki gołębi trzeba zakupić, a tutaj ceny nie są niskie (za bardzo dobre gołębie trzeba zapłacić od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych). Oczywiście hodowcy wymieniają się też gołębiami i często też można bardzo dobre gołębie dostać za darmo. Oprócz środków finansowych hodowla gołębi wymaga dużo czasu: na trening ptaków, utrzymanie higieny, prace hodowlane, itp.
W sezonie lotowym trzeba co tydzień dostarczyć gołębie do punktu wkładań, w dniu lotu trzeba oczekiwać na przylot gołębi, jest to najbardziej ekscytujący moment dla hodowcy kiedy jego gołąb ląduje na gołębniku po wyczerpującym locie, należy dostarczyć zegary do konstantowania na punkt ich otwarcia.

 

Każdy hodowca gołębi powinien też mieć wsparcie i zrozumienie w najbliższych , aby mógł oddawać się swojemu hobby, dlatego że musi wydać sporo pieniędzy oraz poświęcać czas. Uważamy, że każdy powinien poświęcać tyle środków i czasu na ile go stać, aby to nie odbijało się na rodzinie, jeśli kogoś stać na utrzymanie 10 gołębi w zdrowiu i dobrej kondycji, to tyle powinien ich hodować, a jeśli kogoś stać na 100 gołębi i ma dla nich czas to niech tyle hoduje. Oczywiście hodowla gołębi tak jak każde inna pasja nie może być prowadzona kosztem rodziny i najbliższych.

 

 

Dziękuję za wywiad.

My także dziękujemy za poświęcony czas i jeśli dzięki Państwa artykule choć kilka osób zainteresuje się gołębnictwem i naszym sportem to będzie nam bardzo miło.

dsc_0611.jpg
726dsc_0613.jpg
73395436_522224981901058_7987482660421238784_n.jpg
Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij