• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

O lotach gołębi pocztowych i ich hodowcach

30 października 2019

O lotach gołębi pocztowych i ich hodowcach ze Stanisławem Miczkiem – Prezesem Zarządu Oddziału PZHGP Lędziny i Jerzym Drabikiem – Sekretarzem, rozmawiali pracownicy Urzędu Miasta z Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji, Kultury, Sportu, Funduszy Europejskich i Współpracy w Lędzinach.

Kiedy rozpoczęła się Panów pasja związana z hodowlą gołębi pocztowych?

Do gołębi trzeba mieć serce, ale trzeba też umieć wygrywać ale i przegrywać z klasą. Gołębiarstwem interesujemy się praktycznie od dziecka. Za naszych czasów młodzież szkolna nie miała zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o formy spędzania czasu wolnego. Swój czas po lekcjach inwestowaliśmy w pomoc rodzicom w gospodarstwie oraz zajmowanie się zwierzętami domowymi. Szczególnie upodobaliśmy sobie gołębie, które były hodowane przez członków naszych rodzin i tak się rozpoczęła nasza przygoda z gołębiarstwem. Po latach młodzieńczych zdecydowaliśmy się rozwijać nasze hobby i wstąpiliśmy oficjalnie do Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Zaczęliśmy rozwijać skrzydła własne
i naszych ptasich podopiecznych. Obecnie utrzymujemy około 80 sztuk gołębi lotnych, a siedziba,
w której działamy została wybudowana i ukończona w 1980 r. na terenie kółka rolniczego w Lędzinach.

 

 

Kiedy organizowane są loty?

Loty gołębi organizowane są od maja do września, w tym samym czasie prowadzone jest współzawodnictwo o mistrzostwo sekcji, oddziału, okręgu i Polski. Zdobycie Pucharów Mistrzów zależy od bardzo wielu wypadkowych i też trochę od szczęścia. W 2019 roku wyniki w naszej sekcji uplasowały się następująco:

 

Współzawodnictwo tradycyjne w lotach gołębi dorosłych:

  1. Drabik Jerzy – Mistrz
  2. Stanisław Miczek - I Wicemistrz
  3. Rajmund Kawała - II Wicemistrz

Współzawodnictwo w lotach gołębi młodych:

  1. Ryszard Smuda – Mistrz
  2. Drabik Jerzy – I Wicemistrz
  3. Łukasz Janiszewski – II Wicemistrz

 

Którzy hodowcy najbardziej wyróżnili się od czasu powstania Państwa Oddziału?

Historia hodowli gołębi pocztowych w Lędzinach rozpoczęła się w październiku 1956 roku poprzez założenie sekcji Lędziny przez trzech kolegów: Dietera Pojdę, Alfonsa Kajdasza i Pawła Soblika.

 

Jeśli chodzi o osiągnięcia sportowe naszych członków to wielu z nich odnosi sukcesy i bardzo często figuruje na listach mistrzostw. Wyróżniający się hodowcy w historii naszego Oddziału to mistrzowie:

 

Paruch Józef

Konieczny Feliks

Sekuła Paweł

Hachuła Franciszek

Kolonko Teodor

Kuźnik Alfred

Kuźnik Robert

Smuda Józef

Dolina Franciszek

Burek Jan

Kielesz Jan

 

 

Jaka jest średnia prędkość przelotu gołębia i jakie dystanse pokonują gołębie w wyścigach?

Gołębie są komisyjnie wkładane w punktach wkładań do specjalnych kabin transportowych
i wywożone w różne miejscowości od 100 do nawet 1050 kilometrów od swoich domów. Tam następuje wspólne wypuszczenie i powrót do gołębnika. Prędkości lotu mogą być bardzo duże nawet ponad 100 km/h i zależą głównie od pogody panującej na trasie lotu. Często mały gołąbek musi się uporać z wieloma przeciwnościami jak deszcz, zimno, upał, przeciwny wiatr, ptaki drapieżne, koty itp. a często na jego drodze staje człowiek – nieuczciwy łapacz, który wykorzystuje głód i pragnienie gołąbka aby potem móc go więzić i nim kupczyć.

 

Każdy wysłany na lot gołąb posiada obrączkę z kodem elektronicznym i jest rejestrowany po przylocie przez specjalną antenę elektroniczną. Odległość od gołębnika każdego z hodowców jest dokładnie zmierzona do miejsca wypuszczenia. Na tej podstawie obliczana jest prędkość dla każdego gołębia
i ustalana kolejność przylotu.

 

Czym jest dla Panów hodowla gołębi?

Hodowla gołębi lotnych jest sposobem na oderwanie się od codzienności oraz relaksem po pracy. Uczy szacunku do zwierząt, odpowiedzialności, wytrwałości i punktualności. Nierzadko jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z pewnych planów czy wyjazdów rodzinnych ponieważ musimy dbać o dobro naszych skrzydlatych podopiecznych.

 

Być może ten artykuł o hodowcach gołębi lotnych w naszej gminie przyczyni się do zmiany poglądu mieszkańców na temat hodowców gołębi, o których często ma się wyobrażenie jako o dorosłych chłopcach, którzy marnują czas i pieniądze dla zwykłych ptaków.

 

Gołąb, to ptak osobliwy i wyjątkowy, który posiada niebywały dar orientacji, zawsze wraca do swojego domu a przy tym ma niemal zdolności Herkulesa. Aby gołąb pocztowy mógł wrócił do domu jego właściciel musi skrupulatnie i rzetelnie o niego dbać. Hodowla gołębi pocztowych to pasjonujące
i szlachetne hobby, którym zajmują się ludzie na całym świecie, niezależnie od wieku, zawodu czy wykształcenia. Wszyscy hodowcy mają ze sobą świetny kontakt, bez względu na wykonywany zawód czy status społeczny, łączy ich miłość do skrzydlatych przyjaciół i rywalizacja sportowa.

 

 

Czy hodowla gołębi jest kosztowna?

Hodowla gołębi to dość kosztowne hobby. Na koszty składają się między innymi: składki do Oddziału z których opłacony jest transport gołębi na loty (14-15 lotów od 100 do 10500 km), nagrody, utrzymanie oddziału, zakup obrączek rodowych i elektronicznych, karma specjalistyczna składająca się często z kilkunastu rodzajów rzadkich nasion przeznaczona na różne okresy, szczepionki, lekarstwa oraz cała gama suplementów i dodatków, do tego dochodzi gołębnik z wyposażeniem czy elektroniczny system do odnotowywania przylotu gołębi.

 

Mocniejsze sztuki gołębi trzeba zakupić, a tutaj ceny nie są niskie (za bardzo dobre gołębie trzeba zapłacić od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych). Oczywiście hodowcy wymieniają się też gołębiami i często też można bardzo dobre gołębie dostać za darmo. Oprócz środków finansowych hodowla gołębi wymaga dużo czasu: na trening ptaków, utrzymanie higieny, prace hodowlane, itp.
W sezonie lotowym trzeba co tydzień dostarczyć gołębie do punktu wkładań, w dniu lotu trzeba oczekiwać na przylot gołębi, jest to najbardziej ekscytujący moment dla hodowcy kiedy jego gołąb ląduje na gołębniku po wyczerpującym locie, należy dostarczyć zegary do konstantowania na punkt ich otwarcia.

 

Każdy hodowca gołębi powinien też mieć wsparcie i zrozumienie w najbliższych , aby mógł oddawać się swojemu hobby, dlatego że musi wydać sporo pieniędzy oraz poświęcać czas. Uważamy, że każdy powinien poświęcać tyle środków i czasu na ile go stać, aby to nie odbijało się na rodzinie, jeśli kogoś stać na utrzymanie 10 gołębi w zdrowiu i dobrej kondycji, to tyle powinien ich hodować, a jeśli kogoś stać na 100 gołębi i ma dla nich czas to niech tyle hoduje. Oczywiście hodowla gołębi tak jak każde inna pasja nie może być prowadzona kosztem rodziny i najbliższych.

 

 

Dziękuję za wywiad.

My także dziękujemy za poświęcony czas i jeśli dzięki Państwa artykule choć kilka osób zainteresuje się gołębnictwem i naszym sportem to będzie nam bardzo miło.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov