• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Szkolne Dni Regionu „My Szkolnioki, My Ślonzoki” pod patronatem Burmistrza Miasta Lędziny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach.

27 grudnia 2022

W dniach od 5 do 21 grudnia 2022r. w lędzińskiej „jedynce” odbywały się Dni Regionu pod hasłem  „My Szkolnioki, My Ślonzoki”. Grudzień w szkole upłyną bardzo ekscytująco i po naszymu!

Informacja Szkoła Podstawowa z O.I. nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach

 

W holu Szkoły można było podziwiać rekonstrukcję izby śląskiej – klimat jak u prababci okraszony został muzyką o tematyce śląskiej odtwarzaną w tle. W murach szkoły gościł gołymbiorz - Pana Wojciecha Kupień, który wprowadził uczniów klas w tajniki hodowli briwów do fluglu i pultów. W Sali chemicznej była nie lada gratka – w doświadczeniach chemicznych „Węgiel wokół nas” wzięło udział łącznie aż 10 zespołów z klas I-IV. Na sali gimnastycznej uczyły się śląskiego tańca „Trojaka” klasy 7 i 8. Zwieńczeniem tych trudów było nagranie tańca (w strojach śląskich), którego nie powstydziłby się doświadczony zespół folklorystyczny. Kto chciał - w każdym momencie mógł uwiecznić swoją postać w stroju śląskim przy pomocy własnego telefonu i przygotowanej przez organizatorów fotobudki.

 

6 grudnia – w wyjątkowy dla każdego dziecka dzień klasy odwiedził Mikołaj - grzeczne dzieci dostały śląskie „kopalnioki”. Św. Mikołaj przybył w towarzystwie aniołka, diabełka – psotnika oraz ślązaczki, a w holu szkoły zawisła gazetka „Godne Świynta – Słowniczek śląski”. W tym dniu szkolna kuchnia podawała obiad śląski – naprawdę odświętny.

 

Klasy uczestniczyły w wielu spotkaniach z osobami znanymi w gminie i regionie m.in. z Panem Mirosławem Leszczykiem, Panią Urszulą Klyczką – lędzińską artystką i emerytowaną nauczycielką naszej Szkoły, ratownikiem górniczym Radosławem Michalakiem, Panem Edwardem Urbańczykiem – górnikiem KWK Ziemowit, którzy przybliżyli dzieciom realia pracy na Kopalni. Na pytania, jak wygląda praca w śląskiej stacji radiowej odpowiadał dziennikarz Radia EM pan Marcin Iciek.

 

Odbyły się także lekcje biblioteczne „Śląsk moje miejsce na ziemi” w których oprócz uczniów Szkoły wzięły udział przedszkolaki z sąsiedniej placówki.

Dnia 15 grudnia odbył się międzyszkolny konkurs „Miejski konkurs wiedzy o Śląsku”. Wzięły w nim udział po dwie drużyny z każdej z lędzińskich szkół. Zwycięzców nagrodzono i uhonorowano brawami. Uczniowie „jedynki” brali udział także w konkursach: fotograficznym „Śląsk w obiektywie” oraz mogli się sprawdzić czy poradzą godać podczas „Szkolnego konkursu gwary śląskiej”. Nagrody w konkursach ufundowała Rada Rodziców.

 

Na przerwach każdy mógł sprawdzić swój śląski biorąc udział w grach i zabawach – „Śląski challenge”. Prężnie działająca świetlica przygotowała zajęcia o tematyce regionalnej oraz pokaz mody śląskiej. Uczniowie mieli możliwość spróbowania jak maluje się węglem, a wystawa powstałych prac ozdobiła hol Szkoły. W ramach Dnia Regionu uczniowie odwiedzili Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

 

Planowany na 14- 16 grudnia typowy kiermasz świąteczny zamienił się w „Jarmark Świonteczny” na którym można było nabyć stroiki i przepyszne ciasta przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Obsługa nie tylko pięknie się uśmiechała i zachwalała produkty ale i z dumą prezentowała tradycyjny ubiór śląski – wszystkie zaangażowane uczennice ubrane były w odświętne stroje śląskie.

 

Piątek 16 grudnia to także „Dzień flanelowej koszuli” – kratka w tym dniu zdominowała modę na korytarzach „jedynki”. Tematyka śląska przenikała także w trakcie nauki, podczas lekcji geografii, WOSu historii, czy j. polskiego. Dla urozmaicenia zajęć przygotowano prezentację.

 

21 grudnia 2022r. odbyło się uroczyste podsumowanie z udziałem Burmistrza Miasta Lędziny - Krystyny Wróbel oraz wręczenie nagród.

 

„Śląsk to nasz region, tu mieszkamy, te tradycje nas kształtują, rozwijają i wpływają na to co przekażemy kolejnym pokoleniom. Jako część Polski, Europy i Świata wnosimy barwny kawałek swojej historii, tradycji i kultury w globalną społeczność.

Nie pozwólmy by nasza indywidualność się zatarła – przekazujmy to co nasze dzieciom bo to najlepszy sposób na to by pamięć naszych przodków przetrwała”.

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov