2019-03-15
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wyniki konkursu „Maluch+”2019. Wśród gmin i jednostek, które otrzymają dofinansowanie są także Lędziny.
2019-03-04
Nabór wniosków trwa od 15 do 29 marca 2019r. Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skierowana jest do kandydatów mieszkających wraz z rodzicami na terenie miasta Lędziny. W procesie rekrutacji biorą udział dzieci 3-4-5-6-letnie, urodzone w latach 2013-2016
2019-02-28
Kwalifikacja wojskowa - osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej - zamieszkałych stale lub przebywających czasowo ponad 3 miesiące na terenie Miasta Lędziny przeprowadzona zostanie w Lędzinach przy ul. Lędzińskiej 24 w budynku Powiatowego Centrum Społeczno-Gospodarczego (przystanek przy Urzędzie Miasta Lędziny).
2019-02-26
2019-01-24
Przedmiotem przetargu jest sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Grunwaldzkiej (bocznej), oznaczonej jako działka numer 3351/291 o powierzchni 0,1096 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 95 500,00 zł. Wadium ustalone zostało na kwotę: 9 550,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w dniu 1 marca 2019 r. o godz. 11.00 w sali 013 Urzędu Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2018-02-12
Przedmiotem oferty jest przeznaczona na sprzedaż gminna nieruchomość gruntowa objęta granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, położona w mieście Lędziny o powierzchni 2,9050 ha.
2017-12-01
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą współpracy Gminy Lędziny i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach.
2018-04-14
Szanowni MIESZKAŃCY, Uprzejmie informuję, że w Urzędzie Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55, I piętro, pok.111 istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej przez mieszkańców Lędzin w każdy poniedziałek od godz.14:30 do godz.16:30. Burmistrz Miasta Krystyna Wróbel
2018-05-21
Gmina Lędziny zleciła opracowanie projektu koncepcyjnego przebiegu łącznika drogowego ul. Lędzińskiej z ul. Zawiszy Czarnego. Planowany przebieg obrazują załączone rysunki. Utworzenie łącznika to ważny element działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości infrastruktury drogowej na terenie Lędzin.
2019-01-18
z 18 stycznia 2019 roku o kwalifikacji wojskowej w 2019 roku.
2017-02-17
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu zachęca do wzięcia udziału w tworzeniu Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa. Kliknij aby dowiedzieć się więcej.
2015-12-14
Zainteresowanych nabyciem atrakcyjnej nieruchomości na terenie Miasta Lędziny zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Gminy.

Emilia Krakowska na deskach lędzińskiego kina "Piast"

2009-02-18
 

Emilia Krakowska wcieliła się w Anielę, Polkę, która miała wyjechać do Ameryki tylko "na chwilę", a została tam kilkanaście lat. Monodram "Wakacjuszka" na podstawie powieści Zofii Mierzyńskiej w sali widowiskowo -kinowej „ Piast" w Lędzinach 16-go lutego 2009 roku o godzinie 18.

Niezapomniana Jagna z "Chłopów" przywiozła do Lędzin słodko-gorzką opowieść o życiu polskiej emigrantki w Ameryce. Jej bohaterka Aniela zostawiła przed laty w Polsce męża i dwoje dzieci. Wyjechała za ocean, aby im się lepiej żyło. Sprzątała w apartamentach amerykańskich Żydów, chodziła również sprzątać "na domki". - Dolary wysyłałam, co miesiąc, żeby im niczego nie brakowało. A jak szli do kościoła, to wszyscy widzieli, że idą Amerykany od Anieli - przekonuje z dumą publiczność. Krótki wakacyjny pobyt niepostrzeżenie zamienił się w wieloletnie trwanie za oceanem. Kontakty z rodziną ograniczyły się do słuchania coraz bardziej obcych głosów w telefonicznej słuchawce. Dzieci ułożyły sobie życie, mąż po latach rozłąki zażądał rozwodu. Aniela pozostała w Ameryce. Tam dwukrotnie stanęła na ślubnym kobiercu. Po pierwszym amerykańskim mężu pozostał jej dom. Drugi zapisał majątek polskim kombatantom, a Aniela odziedziczyła urnę z jego prochami. Postawiła ją (jakżeby inaczej) na kominku i przyozdobiła sztucznymi kwiatami. Mieszkająca w kiczowatym wnętrzu wdowa ma pretensję do obydwu. Pierwszemu nie może zapomnieć, że nie zaspokajał jej seksualnie. Drugiemu (przewodniczącemu związków zawodowych za życia) w niekończących się monologach wyrzuca, że przez całe życie się niczego nie dorobił, a zamiast na wakacje na Florydzie zabierał ją na demonstracje związkowe. Kiedy ją poznajemy, zgodnie z normami chicagowskiej Polonii może się uważać za kobietę sukcesu. Ma dom, którego piwnice wynajmuje "wakacjuszom" (Polakom, którzy jak ona przed laty przyjechali "na chwilę" do Ameryki, żeby zarobić na lepsze życie w Polsce). Po latach sprzątania w cudzych apartamentach, sama zatrudnia pomoce domowe. Przy okazji może upokorzyć kobiety, które są w podobnej sytuacji jak ona kiedyś, i pofolgować swoim kompleksom.

 Emilia Krakowska stwarza na scenie postać kobiety próżnej, małostkowej i zadziwiającej swoją siłą i apetytem na życie. Kiedy okazuje się, że porzucił ją młodszy kochanek, po rzetelnym wypłakaniu się w poduszkę bierze gazetę i uważnie przegląda matrymonialne anonse. Serca widzów zdobywa zdejmując na chwilę maskę polonijnej kobiety sukcesu, która swoją pozycję zawdzięcza wykalkulowanym związkom.

Nieoczekiwanie podczas rozmowy z pracownicą biura matrymonialnego ukazuje się taka, jaką jest naprawdę: prostą kobietą marzącą o prawdziwej miłości, bardzo samotną i wyobcowaną.

- Każdy z nas ma w sobie coś z Anieli - mówiła po spektaklu Emilia Krakowska. Trudno jej odmówić racji. Pogoń za finansowym sukcesem, w czasie której traci się coś cenniejszego od pieniędzy, ciągłe pretensje do innych, małostkowość zdarzają się nie tylko w Ameryce.

Gościnny spektakl "Wakacjuszka" został zaprezentowany w poniedziałek 16 lutego w sali widowiskowo - kinowej „Piast" w Lędzinach. Scenariusz na podstawie własnej powieści: Zofia Mierzyńska, reżyseria: Janusz Dymek, gra: Emilia Krakowska.  

 

Na spektakl przyszło mnóstwo mieszkańców Lędzin, którzy wspólnie z Emilią po przedstawieniu zjedli tort i wypili herbatkę. Emilia zrobiła "szoł", a widzowie byli zachwyceni spektaklem i zostali przez artystkę naładowani bardzo pozytywnymi emocjami. Tort na poczęstunek po przedstawieniu ufundowała piekarnia Wagstyl z Hołdunowa i zespół „ Jorgusie" z Łazisk Górnych, który po przedstawieniu widzowie z apetytem zjedli. Wszyscy wspólnie konwersowali z Emilią, a ona sama kroiła i dzieliła smakołyki. Dla widza pięknym przeżyciem było obcowanie na żywo z tak wielkiej klasy aktorką oglądaną tylko na szklanym ekranie. Ten lędziński wieczór na długo zapadnie w pamięci widzów, zwłaszcza kobiet, które po spektaklu mówiły : „ Jakże bliski jest nam los Anieli...".

img_5360.jpg
Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij