• Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu

Formularz wyszukiwania

Dla ludzi i ich drzew - konkurs Klubu Gaja

30 września 2011

Klub Gaja ogłasza 2 edycję konkursu Drzewo Roku.  Zachęcamy do odkrywania drzew, które budzą emocje, budują więzi międzyludzkie, przekazują historie osobiste bądź lokalnych wspólnot.

W 1 edycji konkursu Drzewem Roku 2011 został dąb Grot z Dęblina, a 15 innych drzew (z całej Polski) znalazło się w finale konkursu. Drzewa zgłaszają instytucje publiczne, samorządy, organizacje społeczne, placówki edukacyjne, osoby prywatne. Zgłoszenia przyjmowane są do końca listopada.  

 

Laureat 1.edycji konkursu - samorząd Dęblina - zostanie uhonorowany podczas uroczystości w Bibliotece Narodowej w Warszawie i inauguracji Święta Drzewa Klubu Gaja, która odbędzie się 10 października. Szesnaście drzew z finału konkursu udokumentowano w albumie „Drzewo Roku 2011" (wersja pdf na: http://klubgaja.enewsletter.pl/k/367/6re/3ccfd547a32c0 ). Promocja książki w Bibliotece Narodowej poprzedzi wspólne sadzenie drzew obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim.

 

Nie szukamy drzew największych, najszerszych czy najgrubszych, szukamy drzew, które przemawiają do wyobraźni swoim istnieniem i historią,  która wydarzyła się wokół nich, przed nimi, a może nawet ze względu na nie. Zgłoszenia na pierwszy konkurs opisywały drzewa w różnorodnych miejscach. Od kilkudziesięcioletniej jabłoni w prywatnym ogrodzie, poprzez topolę w przyszpitalnym parku i kilkusetletni wiąz na zabytkowym cmentarzu, po buka na osiedlowym placu. Lipa na terenie zdegradowanym przez szkody górnicze, brzoza w leśnym zagajniku, lipa na rozstaju dróg, kasztanowiec przed szkołą - pokazały, że drzewa, położone w różnorodnych miejscach, mają różnorodne znaczenie, zawsze jednak ważne dla człowieka. Dramatyczny przykład dębu Napoleona w Zaborze postawił także ważne pytanie: Czy dostatecznie chronimy drzewa oficjalnie uznane za cenne? Już po fakcie zgłoszenia go do konkursu, dąb został podpalony i  doszczętnie spłonął. Miał 700 lat, był najgrubszym dębem szypułkowym w Polsce (obwód 10,54 m). 

 

Klub Gaja od dziewięciu lat realizuje program edukacyjny Święto Drzewa. Wraz z kilkudziesięcioma tysiącami uczestników sadzimy drzewa, ale też mówimy głośno o tych, które próbuje się lekceważyć i niszczyć. Jakość życia ludzi i zwierząt zależy od otoczenia naturalnego dlatego każde drzewo jest ważne. Starodrzewia, drzewa wzdłuż dróg, drzewa na cmentarzach, drzewa samosiejki, drzewa jedyne, które ocalały w betonowych centrach miast. Chcemy przywrócić społeczną świadomość roli drzew, które nie mogą być traktowane jak  niepotrzebna dekoracja.


Pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W internetowym plebiscycie (w ciągu jednego miesiąca) oddano 15 730 głosów. W tym czasie na stronie zanotowano ponad 38,5 tys. tzw. unikalnych odwiedzin. 
Regulamin konkursu i formularz zgłoszenia znajdują się na: http://klubgaja.enewsletter.pl/k/367/6rr/3ccfd547a32c0. Klub Gaja gorąco zachęca do udziału w konkursie. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada. Spośród nadesłanych wytypujemy 11 drzew finałowych. 

Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.

 


 

 

Współpraca
Powiat Bieruńsko-LędzińskiBieruńBojszowyChełm ŚląskiImielinTychyWojewództwo ŚląskieUrząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoŚląski Urząd Wojewódzki w KatowicachPowiatowy Urząd Pracy w TychachRevucaRoccagorgaUnicov