2018-11-26
22 listopada odbyła się pierwsza, uroczysta sesja Rady Miasta Lędziny ósmej kadencji, podczas której odbyło się Ślubowanie Radnych oraz Ślubowanie Burmistrza Miasta Lędziny. Podczas pierwszej sesji wybrany został także przewodniczący oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta.
2019-02-11
Gmina Lędziny organizuje kolejne Ferie Zimowe dla dzieci w dniach od 09.02.2019 r. do dnia 24.02.2019 r. W tym czasie odbędą się zajęcia promujące zdrowy styl życia dla dzieci i młodzieży zamieszkałej na terenie Gminy.
2019-01-24
Przedmiotem przetargu jest sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Lędzinach przy ul. Grunwaldzkiej (bocznej), oznaczonej jako działka numer 3351/291 o powierzchni 0,1096 ha. Cena wywoławcza nieruchomości: 95 500,00 zł. Wadium ustalone zostało na kwotę: 9 550,00 zł. Przetarg na sprzedaż nieruchomości odbędzie się w dniu 1 marca 2019 r. o godz. 11.00 w sali 013 Urzędu Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55.
2018-02-12
Przedmiotem oferty jest przeznaczona na sprzedaż gminna nieruchomość gruntowa objęta granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, położona w mieście Lędziny o powierzchni 2,9050 ha.
2017-12-01
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą współpracy Gminy Lędziny i Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach.
2018-04-14
Szanowni MIESZKAŃCY, Uprzejmie informuję, że w Urzędzie Miasta Lędziny przy ul. Lędzińskiej 55, I piętro, pok.111 istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady prawnej przez mieszkańców Lędzin w każdy poniedziałek od godz.14:30 do godz.16:30. Burmistrz Miasta Krystyna Wróbel
2018-05-21
Gmina Lędziny zleciła opracowanie projektu koncepcyjnego przebiegu łącznika drogowego ul. Lędzińskiej z ul. Zawiszy Czarnego. Planowany przebieg obrazują załączone rysunki. Utworzenie łącznika to ważny element działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości infrastruktury drogowej na terenie Lędzin.
2019-01-18
z 18 stycznia 2019 roku o kwalifikacji wojskowej w 2019 roku.
2017-02-17
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu zachęca do wzięcia udziału w tworzeniu Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa. Kliknij aby dowiedzieć się więcej.
2015-12-14
Zainteresowanych nabyciem atrakcyjnej nieruchomości na terenie Miasta Lędziny zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Gminy.

Akcenty Lędzińskie na Trutowisku Murcki XVII święto śląskich pszczelarzy

2018-07-13

Już po raz siedemnasty w lesie murckowskim, ponad trzy kilometry od lędzińskiego osiedla Zamoście, spotkali się śląscy pszczelarze, by uroczyście obchodzić swoje doroczne święto. Oficjalna część spotkania odbyła się w niedzielę, 8 lipca, w ośrodku szkoleniowo-hodowlanym Trutowisko-Murcki.

Rozpoczęła ją tradycyjnie msza dziękczynna w pięknym drewnianym pawilonie Pszczelnik, którą odprawił i homilię wygłosił ks. biskup Jan Kopiec, ordynariusz diecezji gliwickiej, goszczący tu po raz pierwszy. Nabożeństwo koncelebrowali : ks. Grzegorz Kotyczka, kapelan śląskich pszczelarzy, ks. Mikołaj Skawiński, kapelan śląskich leśników i ojciec Alan Ruskiem ofm, będący też hodowcą pszczół. Do mszy śpiewał „Chór Świętego Józefa” z Zabrzega pod dyrekcją Daniela Strządały w asyście 17 pocztów sztandarowych z terenowych kół pszczelarskich.

Po mszy św. prezes zarządu Śląskiego Związku Pszczelarzy – Zbigniew Binko w serdecznych słowach podziękował jej celebrantom oraz chórowi i pocztom sztandarowym, powitał też imiennie wszystkich oficjalnych gości, w tym posłów, przedstawicieli władz wojewódzkich, starostwa bieruńsko-lędzińskiego, okolicznych gmin, zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego, zaprzyjaźnionych związków pszczelarskich w Polsce oraz zagranicą.

Dwóm wieloletnim pszczelarzom i zarazem działaczom wręczono Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”: złotą obecnemu prezesowi Rejonowego Koła Pszczelarzy Bieruń” - Tadeuszowi Matei, a srebrną byłemu prezesowi tego koła – Stanisławowi Czempasowi. Następnie podziękowania za zaproszenie i gratulacje dla ŚZP złożyli między innymi poseł Barbara Chrobok, prezydent Zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego – Waldemar Kudła, prof. Artur Stojko – pionier apiterapii w Polsce, starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz oraz burmistrzowie Lędzin – Krystyna Wróbel i Bierunia – Krystian Grzesica. Interesujący wykład na temat jesiennej wymiany matek wygłosił w pawilonie gość z Białorusi – Dymitrij Rakhmatulin.

Dalsza część święta śląskich pszczelarzy miała charakter biesiady towarzyskiej przy śpiewie i muzyce Zespołu Śpiewaczego „Dąbie” z Psar pod dyrekcją Mirosława Krawczyka, który wraz z Mieczysławem Horzelą grał też i śpiewał do tańca. W międzyczasie można było między innymi obejrzeć wystawę plansz o hodowli pszczół przygotowanych przez Koło Pszczelarzy w Gorzycach i stoisko tego koła, a   przede wszystkim skorzystać z mnóstwa ofert na stoiskach ze sprzętem i produktami pszczelimi oraz na stoiskach małej gastronomii.

 

Podczas tego spotkania nie brakowało wyrazistych akcentów lędzińskich. O wystąpieniu burmistrz K. Wróbel już wspomnieliśmy. Dodajmy, iż jak zwykle, nagłośnienie mszy św. i wykładu zapewnili lędzinianie – Franciszek Moskwa i jego syn Grzegorz, a zarząd powiatowy ZOSP reprezentował jego sekretarz, lędzinianin Stanisław Brzeskot, będący również pszczelarzem. Tradycyjnie główny ciężar przygotowania ośrodka i polany Hamerla do spotkania spoczywał na członkach RKP Bieruń, spośród których najwięcej było lędzinian, a szczególnie na Edmundzie Bryjoku z Lędzin Górek (wiceprezesie i RKP Bieruń, i ŚZP), od wielu lat opiekunie tego ośrodka z ramienia zarządu ŚZP, którego dzielnie wspierała jak zwykle żona Anna oraz inni najbliżsi członkowie rodziny.

 

Spośród nie pszczelarzy licznie biesiadujących na polanie Hamerla najwięcej było mieszkańców Lędzin. Jeden z nich, Jerzy Mantaj, zwierzał się – Uczestniczę w tych spotkaniach wraz z kolegą Teodorem Kołodziejem bodajże już od 2011 roku ze względu na wspaniałą atmosferę tu panującą, możliwość relaksu i wypoczynku na łonie przyrody. Ci co nie byli jeszcze na biesiadzie śląskich pszczelarzy niech żałują, ale za rok, w drugą niedzielę lipca, będą mogli te braki nadrobić – dopowiada.

p1550591.jpg
p1550527.jpg
p1550739.jpg
Powiat Bieruńsko-Lędziński Bieruń Bojszowy Chełm Śląski Imielin Tychy Województwo Śląskie Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Powiatowy Urząd Pracy w Tychach Revuca Roccagorga Unicov
zamknij